جنگل‌زایی

موسیقی خوب شنیدن
هنرِ شنیدن
2019-12-14
آتش در کمپ
آتش کمتر
2019-12-20

جنگل‌زایی

ج

قطع بی رویه درختان

کاشتن جنگل

 

اگر در طبیعت گردی «بلوطی» تازه و سالم دیدید، آن را در چاله‌ای بکارید. این یک نماد است بر آنکه به قدر وسع خود بکوشیم.

 
کاشتن جنگل

جنگل زدایی هر روز با سرعت وحشتناکی در حال رشد است اما کم نیستند کوهنوردان و طبیعت‌گردانی که بارها در مسیر جنگل‌ها به لذت‌بردن از طبیعت می‌پردازند. یک اقدام ساده شاید تاثیر قابل توجهی در «جنگل‌زایی» نداشته باشد اما بی تاثیر هم نیست.

در مسیرهامان اگر به دانه‌ای سالم از پوشش درختی و گیاهی آن منطقه برخورد کردیم، با حفر چاله ای آن را به ویژه در فصل پاییز و تابستان بکاریم که اثری ماندگار به جا می‌گذارد. زایش در طبیعت ایجاد کنیم که درپایی زیبا به جا گذاریم.

طبق آمارهای جهانی براساس سایت worldometers.info هر 7 ثانیه یک هکتار از جنگل‌های کره زمین نابود می‌شود و از طرفی هر 3 ثانیه یک هکتار در زمین کویرزایی صورت می‌گیرد. این در حالی است که هر ثانیه بیش از هزار تُن دی اکسید کربن در زمین تولید می‌شود که جنگل‌ها به عنوان ریه زمین سهم عمده‌ای در متعادل سازی تولید دی اکسید کربن و تبدیل آن به اکسیژن دارند.

اگرچه عوامل تاثیرگذار در این روند مخرب تشکل‌های سازمان یافته عظیمی هستند. اما به شخصه ترجیح می‌دهم در این تخریب و آسیب رسانی به زمین و جنگل و محیط زیست‌اش سهیم نباشم و سهم خود را در جنگل‌زایی و کویرزدایی داشته باشم.

نوشته: حامد الماسی
تصویر دوم اختصاصی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.