اقامت

جابه‌جایی در سفر
جابه‌جایی
2019-05-10
نوازندگی خیابان. busking
نوازندگی در سفر
2019-05-10

اقامت

اقامت در هتل بی‌شمار ستاره

اقامت در هتل بی‌شمار ستاره. night sky

اقامت ارزان در سفر


مخارج اقامت و اصطلاحا جای خواب از مهم‌ترین هزینه سفر است. اما راه‌های فراوانی برای کاهش آن وجود دارد. در ادامه به چند تکنیک کاهش هزینه شب‌مانی‌های سفر اشاره می‌کنم.

چادر زدن

اگر اهل کمپ کردن و شب‌مانی در دل طبیعت هستید، چادر زدن بهترین روش برای کاهش هزینه سفر است.

با رعایت نکات ایمنی و انتخاب محیط مناسب در دل طبیعت می‌توانید حتا لذت سفر را با خوابیدن در کنار دریا، دل کوه، جنگل یا روی ماسه‌های کویر دوچندان کنید.

این روش اقامت با شرایط خاصی همراه است. همانطور که اشاره شد رعایت ایمنی از جهت خطرات حیوانی و انسانی، ریزش کوه، شن‌های روان، مسیل رودخانه و دقت به جر و مد دریا بسیار مهم است.

همچنین، اگر سفر شما طولانی مدت است برای همه سفر نمی‌شود کمپ کرد؛ بهتر است هر چند روز یکبار به هاستلی یا مکانی شهری بروید که هم به شارژ موبایل و وسایل برقی بپردازید و هم استراحی کم دردسرتر برای ریکاوری و ذخیره انرژی برای کمپینگ(camping)های بعدی داشته باشید.

اما از جهتی با هزینه اولیه تهیه لوازم کمپینگ به ویژه چادر مواجه هستید که البته یک بار هزینه کردن برای مدت طولانی کافی است. در مقاله راهنمای خرید تجهیزات مفصل به آن پرداخته شده است.

چادر زدن زیر آسمان پر ستاره کویر، کنار صدای امواج دریا در یک شب مهتابی، در سکوت کوهستان و کنار آتش در جنگل، لذتی است که به همه پیشنهاد می‌شود.

هاست

اصطلاحی است به معنی میزبان؛ یعنی در مقصد، فرد یا افرادی میزبان شما می‌شوند. می‌توانید از دوستان‌تان بخواهید شاید بتوانند در مقصد میزبان شما شوند. یا از طریق سایت‌هایی مانند کوچسرفینگ (couchsurfing) درخواست هاست (host) کنید.

البته در مواجه با این مورد، رعایت ادب، صحبت‌های شیرین و تبادل تجربه، آشپزی یا هنری اگر بلد هستید و مهم‌تر از این‌ها، اعلام تعداد روزهایی که قصد اقامت دارید، اهمیت بالایی دارد.

اگر هدیه‌ای هرچند کوچک تقدیم کنید، روابط بهتر هم می‌شود. ساعت خواب، اجازه‌ی استفاده از حمام و وسایل و خلاصه سایر قوانین خانه میزبان را جویا شوید.

هاستل

مورد دیگری که برای اقامت ارزان وجود دارد؛ هاستل است. عموما خانه‌های نسبتا بزرگی هستند که در آن‌ها تخت یا فضای کوچکی به مسافر در قبال مبلغ کمی ارایه می‌شود. این مبلغ قطعا از اتاق‌های هتل خیلی ارزان‌تر است اما به نسبت تمیزی، کیفیت و امکانات هاستل بهای یک شب ماندن در این اماکن بالا پایین می‌شود.

هاستل (hostel) علاوه بر هزینه پایین، فضایی صمیمی دارد که باعث می‌شود بتوانید دوستانی هم‌فاز از سراسر دنیا پیدا کنید. این خود، آشنایی با فرهنگ دیگر کشورها و انگیزه سفرهای بعدی هم می‌شود.

 
با دقت به این سه مورد، اقامتی ارزان‌تر، همراه با صمیمیت بیشتری در سفر خود تجربه کنید.
نوشته: حامد الماسی
تصویر دوم اختصاصی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.