آتش کمتر

ج
جنگل‌زایی
2019-12-20
معرفی ساز مقامی
2019-12-21

آتش کمتر

آتش در کمپ

آتش به مقدار لازم در یک شب‌مانی لذت بخش

آتش به اندازه نیاز

از ارکان بی چون و چرای یک طبیعت گردی به خصوص شب مانی در طبیعت آتش است. اما این بخش مهم از طبیعت گردی هم آدابی دارد که رعایت نشود، آسیب فراوانی به محیط طبیعی وارد می‌کند.

برای آتش افروختن، باید به خود زحمت بدهیم و با کمی زحکت بیشتر چوب‌های خشک را جمع‌آوری کنیم. آن‌هایی را که درختان خود به ما هدیه می‌دهند، بسوزانیم.

 
atash 2

کمی قدم زدن با احتیاط در جنگل و پی چوب خشک بودن بهترین خدمت به طبیعت و یکی از لذت‌های طبیعت گردی است. باید بدانیم که استفاده از چوب تر و بریدن درختان برای آتش، با وجود چوب‌های خشک، کاری ناشایست است.

همچنین باید به اندازه نیاز آتش برافروخت. یعنی برای پخت و پز مقدار لازمی چوب را در میان سنگ‌هایی چیده شده قرار دهیم و در حد امکان از حدر رفت انرژی جلوگیری کنیم. از آتش برای گرمایش و در شب ها استفاده کنیم چرا که جنگل‌ها معمولا سرمایه ملی یا جهانی هستند و باید انصاف را در مصرف چوب اعمال کنیم.

کنار آتش نشتن در یک شب کویری، در یک ساحل سرد، در یک جنگل مه‌آلود، در یک شب بادی در کوهستان لذتی فراموش نشدنی است و بدون آتش آن شب نشینی یک چیزش کم است اما رعایت اصول آتش افروختن و کمترین زیان رو به طبیعت رساندن واقعا وظیفه است.

نوشته: حامد الماسی
تصاویر: اختصاصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.